Murat Yetkin: Ankara’da ABD ile siyasi ve askeri ilişkilerde ilerleme sağlanırsa, ekonomik krizden çıkışa da destek olacağı beklentisi var

Gazeteci-yazar Murat Yetkin, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan‘ın ABD ziyaretine değinerek, “Fidan ve Kalın, MİT’te halef-selef konumunda. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yıllardır yanından ayırmadığı, yakın ekibinin iki önemli üyesi muhtemelen aynı tarihlerde Vaşington’da eşgüdüm içinde ABD üst düzey yetkilileriyle görüşecek” diye yazdı.

Fidan’ın ABD ziyaretinde siyasi ve askeri konular kadar ekonomik ve ticari konuların da yer tuttuğunu kaydeden Yetkin, “Şimşek’in Orta Vadeli Programının gerçekleşmesinde Türkiye’nin etrafındaki herkese meydan okuyan değil, çıkarlarını uzlaşmacılıkla koruyan bir dış politikaya ihtiyacı var. Dış politikanın ihtiyaçlarıyla ekonominin ihtiyaçlarının uyumlulaştırılması gereği açık.

Ankara’da ABD ile siyasi ve askeri ilişkilerde ilerleme sağlanırsa, bunun ekonomik krizden çıkışa da destek olacağı beklentisi var.
Dolayısıyla Fidan’ın Vaşington temasından iyi haberler gelmesini dört gözle bekleyenler arasında Şimşek’in bulunması doğal” ifadelerini kullandı.

Yazının tamamı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x